GOST-R Belgesi

Posted Posted by admin in Genel     Comments No comments
Haz
13

GOST-R Belgesi Neden Gerekli

Rusya Federasyonu ve Rusça konuşulan ülkelere yaptığınız ihracatlarda Tüm BDT ülkelerine (Turkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kirgizistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Tajikistan ve Beyaz Rusya) kalite sertifikası beyanı zorunluluğu vardır.
Bu ülkelere ithal edilen tüm ürünlerde 1 Ekim 2000 tarihli Rusya Gümrük İdaresi(GTK) tebliğince sertifika alınması zorunlu hale getirilmiştir. Sertifikasız ürünler gümrüklerden geçememekte ve pazarlanmalarında zorunlu olarak kalite sertifikası istenmektedir. İhracatını yaptığınız sertifikasız ürünlere gümrüklerde sizin adınıza alıcı firmalar zorunlu olarak geçici sertifika çıkartmakta, dolayısıyla bu da alıcılar için ek bir harcama olmaktadır, müşterilerinizin kendi ülkelerinde ürününüzün yasal olarak satışını yapmaları ve gümrüklerden ürününüzün sorunsuz geçebilmesi için ürünlerinizi ve markanızı ülkemizdeki TSE kurumu niteliğinde olan GOST-R kurumunca tescil ettirmeniz gerekmektedir.
GOST-R HİJYEN SERTİFİKASI
GSEN Hijyen Sertifikası Rusya’da “Tüketici Haklarını Koruma Yasası” çerçevesinde toplum sağlığını etkileyen ürünler için ve kalite sertifikasına esas olarak istenir. İnsanların, çocukların yediği gıdalar, giydiği elbiseler, tene sürülen kozmetik ürünler, gıda ambalaj ve üretim ekipmanlarının materyalleri, mobilyaların ve metallerin kimyasal bileşikleri hijyen Sertifikası alınmasını gerektirmekte, bu da GOST-R belgesine esas teşkil etmektedir.
GSEN Hijyen Sertifikası gerektiren başlıca alanlar :
1. İnsan vücudu ile temas eden tüm yiyecek ve içecekler,
2. Soluma ya da deri yoluyla alınan koku, parfüm vb. kozmetik ürünler,
3. İnsan vücudu ile temas eden giyim eşyaları, çarşaf ve havlu vb. diğer bazı ev tekstili ürünleri
4. Gıda üretiminde kullanılan makine ve ekipmanlar
5. Gıda ambalajında kullanılan malzemeler
6. Mobilyalarda kullanılan sunta, MDF gibi suni ahşap malzemeler
7. Oyuncaklar ve tüm çocuk gereçleri
8. Ev kimyasalları
9. Boya ve diğer insan kullanımına yönelik diğer kimyasal ürünler
10. Endüstriyel Makineler ( Gürültü ve vibrasyon açısından )
11. Yayım yapan ya da Elektromanyetik alan yaratan bazı ürünler
Hijyen Sertifikası, Rusya gümrüklerinde ve iç piyasada söz konusu ürünlerin satıldığı depo, mağaza ya da marketlerde devlet yetkilileri ya da tüketiciler tarafından sıkça sorgulanmaktadır.
Hijyen Sertifikaları başlıca; Ürünlere, hizmet şekline veya uygulanan proseslerin teknik şartlarına göre verilebilmektedir.
Bunlardan özellikle ürünlere verilen Hijyen Belgeleri Rusya’ya ihracat yapan/yaptıran Rusya dışındaki üreticileri ilgilendirmektedir. Ürünlerden alınan numuneler ilgili dokümantasyona göre çeşitli testlere tabi tutularak Rusya’da kabul edilen normlara uygun olup olmadığı araştırılır.

Belgesi Sertifika Tipleri
Seri Üretim Sertifikası : 3 yıl süre için verilen bu sertifika, fabrikanızda üretimini yaptığınız tüm ürünleri kapsamaktadır (örn. ISO 9001) Bu tip sertifika için Rus uzmanlarımız üretim yerinize gelerek inceleme yapmaktadırlar,gerekli incelemeler ve numunelerin olumlu laboratuar testleri sonucunda sertifika hazırlanmaktadır.
Ürün Bazında Sertifika : 1yıl süre için verilen bu tipte,iki ülke firma arasındaki satış sözleşmesi ve ihracat faturası gerekmektedir,belirli bir partide sevk edilen ürünler ve alıcı firma için düzenlenir. (1yıl süre içinde tek bir firma ve sertifikada belirlenen kota miktarının bitimine kadar çalışılabiliniyor)
Diğer Sertifikalar : Bunların haricinde ürünlerin özelliklerine göre Hijyen, Yangın Sertifikası ve Laboratuar Test sonuçları gerekebilmektedir,ayrıca talebiniz doğrultusunda ürünleriniz için UKRAYNA KALİTE SERTİFİKASI UKRSEPRO sertifikası da temin edebilmekteyiz.

Post comment

Kategoriler

Sayfalar

Son Eklenenler