MISIR Uygunluk Belgesi (CoC)

Mısar’a ürünler ihraç etmeniz içinMısır’ın zorunlu kalite şartlarına ve güvenlik standartlarına uymanız gerekir. İhracat ve ithalat genel kontrolünde sorumlu Mısır Genel İdaresi (GOEIC) tarafından hayata geçirilen ve denetlenen Uygunluk Değerlendirme Çerçevesi, ithal edilen çeşitli mallar için belgelendirmeyi şart koşar.

Mısır Ticaret ve Endüstri Bakanlığı (MFTI), 2011 yılının sonlarında, Mısır’a ihraç edilen tekstil ve deri ürünlerinin her sevkiyatı için gözetim belgesi gerekliliğine dair iki bakanlık genelgesi yayınladı. Hemen ardından, GOEIC 961/2012 numarasıyla yeni bir genelge yayınlayarak önceki iki bakanlık genelgesini (626/2011 ve 660/2011) iptal etti. Bu genelgenin detayları şöyledir:

961/2012 ÜST DÜZEY BAKANLIK GENELGESİ:

  • Hazır giyim/kıyafetler
  • Halılar ve halı zemin kaplamaları
  • Ev tekstil ürünleri
  • Ayakkabı ve spor ayakkabılar
  • Deri çantalar

BELGELENDİRMEYE NASIL ULAŞABİLİRSİNİZ

Kontrollü ürünlerin her sevkiyatı, ürünlerin Mısır Standartlarına uygunluğunun belirlenmesi amacıyla, ihracatın yapılacağı ülkede, sevkiyattan önce yetkili bir üçüncü parti gözetim firması tarafından fiziki olarak gözetimden geçirilmeli ve numuneler ISO 17025 onaylı bir laboratuvarda analiz edilmelidir. Gözetim Belgesi sevkiyat başına verilecektir.

SÜREÇ

İhracatçıdan tüm ürün ve sevkiyat bilgilerini (test raporları, teknik dosyalar, proforma faturası, vs) talep ederiz. Bu bize, ürünleri uygun bir şekilde tanımlayabilmemize, ve ayrıca ürün test raporlarının sevkiyat ile birlikte gönderilip gönderilmeyeceğini ve Mısır standartlarına uygunluklarını belirlememize olanak sağlar.

Eğer belgeler Mısır standartlarına ve/veya gerekliliklerine uygun değilse ileri numune alımı ve testleri için ihracatçıyla irtibata geçeriz. (Ziyaretimizden önce ihracatçılara hizmetler için fiyat teklifi ve anlaşma detayları sunulacaktır.)

Süreç tamamlandığında, tüm test raporları ilgili ofise gönderilecek ve onlar tarafından son ön-sevkiyat gözetimi ayarlanacaktır. Gözetim ve test sonuçlarını değerlendirir, eğer uygunluk sağlanıyorsa, gerçek faturalar ve nakliye evraklarının ulaşmasından sonra Gözetim Belgesi veririz.

Kategoriler

Sayfalar

Son Eklenenler