Ul Belgesi

Underwrites Laboratories olan ve genel merkezi Chicago/Amerika’da bulunan bir sertifikasyon kuruluşudur. Yaklaşık bir asırdır hizmetler vermertedir.Güvenlik Standartları yazan, ürün testleri ve uyumluluk değerlendirmeleri gerçekleştiren, bağımsız ve kar amacı gütmeyen ve ağırlıklı olarak ürün güvenliği sertifikasyonu üzerine teknik çalışmalar yapan bir kuruluştur. ADB’ de sertifikasyon sektörünün lideri olan UL kuruluşu 1894 yılında önceleri elektrik ve elektronik alanlarına güvenlik denetimleri üzerinde uzmanlaştı. Ondan birkaç yıl sonra UL ilk defa kendi geliştirdiği güvenlik standartlarını çıkardı. Yaptığı çalışmaları takiben 1905 yılında bir yangın söndürme cihazı üzerine basılan ilk UL damgası sonrası UL markası ülkemizdeki TSE markası gibi ürün güvenliği açısından büyük önem taşıyan bir marka haline gelmiştir.

UL, her yıl 19.000′den fazla ürün, bileşen, malzeme ve sistem türünü değerlendirmekte ve UL logosu, her yıl küresel pazarda 71.000 imalatçının 21 milyarı aşkın ürününe eklenmektedir.

UL BELGESİNİN ÖNEMİ

UL belgesi ve markası uzun yıllar süren çalışmalar sonucunda günümüzde vazgeçilmez bir kalite onayı haline gelmiş ve her yıl çok yüksek miktarda ürüne verilmektedir. UL sertifikasyonun local olarak zorunlu tutulduğu bölgeler ve direk ürün grubuna bağlı zorunlu olduğu ürünler mevcuttur. Kariyer ve güvenilirlik olarak UL serifikasyonu ABD’de ürünün ticari dolaşımı için yüksek önem taşımaktadır. Girişimcilerin UL sertifikasyonu konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olması ve ABD ile yapacakları ticaret süreci öncesi bu sertifikasyon çalışmasını yapmaları ticaretin sağlıklı ilerlemesi için çok önemlidir.

UL BELGESİNİN GERÇERLİ OLDUĞU YERLER

Sertifikalama ABD hükümeti tarafından değil, fakat her eyalete özel olarak yerine getirilir. UL Sertifikası bazı eyaletlerde (Florida ve 4 eyalet) ve kendi kendini yöneten (Los Angeles vb gibi) eyaletlerde mecburidir, diğer eyaletlerde zorunlu değildir.

 

UL BELGELESİNİN 5 ANA KAPSAMI

Ürün Güvenliği

Çevre

Yaşam

Sağlık

Bilgi Hizmetleri ve Doğrulama Hizmetleri için kurulmuştur.

Daha Fazla Bilgi İçin:

Mail: cigdem@ezharkurumsal.com

Tel: 0216 517 59 04

 

Kategoriler

Sayfalar

Son Eklenenler