HİJYEN EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ

 

530x330-kapak_hijyen

Bilindiği gibi ülkemizde başta gıda üretim ve parakende iş yerleri olmak üzere, çeşitli sıhhi ve gayrisıhhi çalışanların yaptırmak mecburiyetinde olduğu portör muayeneleri yerine Hijyen Eğitimi alınması zorunluluğu getirilmiştir. Bu çerçevede hazırlanan “Hijyen Eğitimi Yönetmeliği”, Resmi Gazetede yayınlanarak yürülüğe girmiştir. Hijyen Eğitimleri , Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından düzenenecek olup, yönetmelik gereği eğitim alması zorunlu kişilerin, bulundukları yerde Halk Eğitim Merkezlerine ve Meslek Eğitim Merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bu Yönetmelik aşağıda belirtilen iş kollarını kapsamaktadır:

 

  1. Bu Yönetmelik aşağıda belirtilen iş kollarını kapsamaktadır:
  2. Gıda üretim ve perakende iş yerleri.
  3. İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.
  4. Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
  5. Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
  6. Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları.
  7. İşletmelerin, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 (bir) yıl içinde eğitimleri tamamlaması zorunluluğu olup,bu süre 05/07/2014 tarihinde dolacaktır.
  8. Yönetmeliğin 11’nci Maddesi gereği yapılan denetimlerde “Hijyen Eğitim Belgesi” sorulacak olup, bu belgeyi almamış olanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesine göre cezai müeyyide uygulanacaktır.

 


 

Kategoriler

Sayfalar

Son Eklenenler