Gmp Belgesi

GMP gerekliliklerine uymak, tüm gıda işleme kuruluşları için geçerli olan, sağduyu çerçevesinde asgari hijyen ve işleme gerekliliklerine uymayı zorunlu kılar. Birçok gıda endüstrisi şirketi, HACCP, ISO 22000, SQF ve ISO 9001 dahil olmak üzere diğer kalite ve gıda güvenliği yönetim sistemlerini geliştirip uygulamaya koydukları temel olarak gıda işlemeye yönelik GMP belgelendirme programını uygulamaya koymuşlardır.
Bir İyi İmalat Uygulamaları (GMP) belgelendirme programı, etkin bir Kritik Kontrol Noktalarında Tehlike Analizi (HACCP) gıda güvenliği programının uygulanması için gerekli olan ön koşulların ve temel imalat uygulamalarının izlenmekte olduğuna ilişkin bağımsız doğrulama ve belgelendirme sunar.

Gmp Nedir?
İnsan sağlığı için üretimi yapılan her ürünün, üretimin tüm aşamalarında ve uygulamalarında yüksek kalite seviyesine sahip olması gereklidir. Son yıllarda önce tavsiye kararı olarak başlayan, sonra ABD ve Avrupa Birliği (AB) üyeleri tarafından uygulanması, zorunlu kılınan kararlara göre her türlü Gıda ve sağlık ürünlerinin GMP koşulları altında üretimlerinin yapılması gerektiği bildirilmiştir. Daha sonra ülkemizde Sağlık bakanlığı tarafından bu kurallar bütünü resmi olarak kabul edilmiştir. GMP kurallarını kendi insanlarının sağlığı, gerçekleştirilen çalışmaların ve üretimlerin dünya tarafından kabul edilebilmesi için yerine getirmek ve uygulamak zorundadır.

Formda * simgeli alanların doldurulması zorunludur.


  1. Mesajınızdan bir nüsha da size iletilmesi için işaretleyiniz.
  2. Nedir?

©

Kategoriler

Sayfalar

Son Eklenenler