Ulusal Bilgi Bankasına Kaydı

Posted Posted by admin in Genel     Comments No comments
Eyl
22

Kozmetik ürün bildirimi

  Ezhar kurumsal hizmetlerimiz olarak ,İthal veya imal kozmetik ürünlerin kozmetik kanunu gereğince piyasada satılacak kozmetik ürünlerin bildirimlerinin yapılması zorunludur. Şirketler bu bildirimi yapmakla 5324 sayılı kozmetik kanunu ve kozmetik yönetmeliği gereğince Sağlık Bakanlığı’na karşı yükümlüdür. Bildirim yapılmadan ürünlerin piyasaya sürülmesi yasaktır. Sağlık bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüklerinin beraber yaptıkları denetimler sonucu bildirim yapılmadan piyasaya sürülen ürünler piyasadan toplatılabilir aynı zamanda şirketinize yüksek miktarda para cezaları kesilebilir.

Bildirimler yapıldıktan sonra Sağlık Bakanlığı tarafından herhangi bir izin yazısı düzenlenmemektedir.

Bildirim yapıldıktan sonra ürünün kozmetik ürün kapsamında olup olmadığı hususunda bir belirsizlik olur ise bakanlık ürünle ilgili bileşenleri gösteren belge ve bilgi veya kullanım kılavuzu isteyebilir.

Sağlık Bakanlığı/İl Sağlık Müdürlükleri denetimlerini ürürünün bildirim aşamasında değil, piyasada aktif olarak yaparlar. Bildirimler üretici/ithalatçı firmaların beyanına dayalı olarak yapılır. Bildirimlerin kozmetik ürün kurallarına uygun olup olmama sorumluluğu bildirimi yapan firmaya aittir.

Kozmetik Ürün Tanımı

İnsan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatları veya maddeleri kapsar.
Bir hastalığı tedavi etmek veya önlemek veya tedaviye yardımcı olmak, bir hastalığın teşhisini yapmak, solunum veya enjeksiyon yoluyla insan vücudunun içine yerleştirilmesi tasarlanmış ürünler kozmetik ürün kapsamında değerlendirilmez. Kozmetik üretici/ithalatçı firmalar bünyelerinde sorumlu teknik eleman çalıştırmak zorundadırlar.

Ulusal Bilgi Bankasına (Ubb) Belge Kaydı

Ubb sitemine belge kaydı; bilgi ve dikkat ister. İthal edilen veya üretilen ürünlere ait belgeler incelenir.

Belgelerde bir eksiklik veya yanlış yok ise öncelikle ubb sistemine bu belgelerin kaydedilmesi ve bazı belgelerin kaydedildikten sonra asıllarının bakanlığa teslim edilip onaylatılması gerekmektedir. Belgeler ürünlerin sınıflarına göre değişiklik gösterir. CE sertifikası (tam kalite güvence sistemi-full quality assurance), uygunluk beyanı (declaration of comformity), tasarım sertifikası (desing examination), kullanım kılavuzu.

Ulusal Bilgi Bankasına Ürün Kaydı

Serbest Satış Sertifikası

İhracatı yapılmak istenen ürünlerin yani yurt dışına satılacak ürünlerin bu ülkelere satılabilmesi ve ürünlerin gümrükten geçebilmeleri için, firmaların Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumundan almak mecburiyetinde olduğu sertifikadır.

Serbest satış sertifikası sadece ubb sisteminde onaylı olan ürünler için talep edilebilir.

Ulusal Bilgi Bankasına (Ubb) Firmalar/Şirket kaydı

Ubb sistemine şahıs şirketleri (vergi mükellefleri), limited şirketler ve anonim şirketler kaydolur. Şahıs şirketlerinde vergi mükellefinin adına diğer limited ve anonim şirketlerinde ise imza yetkisi olan kişinin adına elektronik imza alınması zorunludur. Çünkü ubb sistemi elektronik imza ile çalışmaktadır. Firma kaydı sonrası ürün kaydedilmesi de elektronik imzayla gerçekleşmektedir.

E-imza alımından sonra imza sirküsü çıkarılmalıdır. Veya son 1 yıl içerinde çıkarılmış bir imza sirküsü de kullanılabilir. Süresi 1 yılı aşan imza sirkülerini bakanlık kabul etmemektedir. İmza sirküsü ve elektronik imza ubb firma kaydı için yeterlidir.

Ulusal Bilgi Bankasına (Ubb) Bayi Kaydı

Ubb bayi kaydı yapılması için aynı şekilde şirket şahıs ise vergi mükellefi adına, limited ve anonim şirketlerde ise imza yetkisi olan kişi adına elektronik imza alınması, daha sonra imza sirküsü çıkarılması gerekmektedir.

Tüm kayıt ve bildirim işlemleriniz için ,

www.ubburunkaydi.org veya çözüm ortağımız www.ezharkurumsal.com üzerinden bizlere geri dönüş sağlayınız .

iletişim :

EZHAR KURUMSAL HİZMETLER

ADRES  : KARLIKTEPE MAH. YAKACIK CAD. NO : 55 D : 4

             KARTAL İSTANBUL – TÜRKİYE

PBX      : +90 (216) 517 59 04

E-posta  : cigdem@ezharkurumsal.com

Skype : ezhar.kurumsal

www.ezharkurumsal.com

www.ezharcorporate.com

 

Post comment

Kategoriler

Sayfalar

Son Eklenenler